Umíme přeměnit mračno bodů na BIM Ready Formát, REVIT, AECOSIM a ARCHICAD modely

BIM znamená – stavební informační modelování – kromě toho, že 3D CAD model je prostorovou reprezentací objektu, BIM modely přidávají určité informace, dalo by se nazvat databázi. Každý prvek je definován (stěny, okna, podlahy atd.) A model je parametrickým výsledkem kombinujícím všechny tyto prvky. 2D plány, řezy a pohledy lze generovat automaticky z libovolné definované polohy nebo směru.

Modely BIM mohou také obsahovat jiné než konstrukční prvky – mechanické, elektrické, instalatérské instalace atd., Běžně označované jako MEP.
Výměna dat mezi formáty BIM se ukázala jako proměnlivá a mohla by způsobit určité problémy. Můžeme vytvořit nativní modely BIM ve dvou předních formátech, jmenovitě Revit (od AutoDesk) a AECOSim (od Bentley Systems).
Stejně jako u „standardních“ modelů je rozhodující míra podrobnosti.
Zatímco proces BIM byl ve své koncepci nástrojem pro novou výstavbu, jak všichni víme, významné procento projektů se týká přestavby stávajícího stavebního fondu. Během celého životního cyklu projektu se 3D laserové skenování stává klíčovou aplikací. Základem každého procesu BIM jsou data, na kterých bude návrh postaven. Základ tohoto základu poskytne vhodné skenování do modelu BIM.
Ve 3Delingu máme velké zkušenosti se shromažďováním a zpracováním přesných dat mračen bodů. 3D parametrické modely lze vyrábět přímo z mračna bodů, obvykle ve formátu Revit, ale v případě potřeby můžeme dodat modely v Bentley AECOsim.

Na základě modelu mohou být 2D listy vytvořeny na libovolném určeném místě pro plány, řezy nebo pohledy. Je třeba poznamenat, že tyto listy neprodukují stejnou úroveň informací, jaké by byly obvykle poskytovány při typickém 2D průzkumu. Pokud to však bude vyžadováno, můžeme tyto informace vylepšit ručně, pokud budou uvedeny na začátku.

Stejně jako u jiných údajů z průzkumu je důležitá specifikace. V prostředí BIM se to kvůli téměř nekonečnému počtu dostupných proměnných stává kritickým. Na začátku budeme s našimi klienty definovat specifikaci. Vzhledem k kolaborativní povaze procesu BIM může být nutné před vytvořením definitivní specifikace konzultovat řadu klíčových zúčastněných stran v rámci projektu.

Co je třeba zvážit:

LOD (Level of Detail) Kolik podrobností potřebujete v modelu? Přemýšlejte o tom, jaký je plán budovy. Možná budete potřebovat vysokou úroveň podrobností například na zachované fasádě, ale nízkou úroveň podrobností na vnitřním dělení, pokud vše, co potřebujete, je kvantifikovat objem, který bude odstraněn. LOI (úroveň informací) Kolik inteligence od modelovaných prvků potřebujete? Uvědomte si, že v existující struktuře zeměměřič nemusí mít přístup ke všem fragmentům budovy a nebude mít důkladné znalosti ve všech souvisejících oborech. Hned na začátku projednejte všechna možná omezení. Který souřadnicový systém bude použit? To je často přehlíženo, ale může to být kritické. Hned na začátku se rozhodněte, chraňte to na místě, zajistěte, aby o tom věděli všechny zúčastněné strany, a používejte to. Základní bod modelu. Opět často přehlíženo, ale později se těžko změní. Rozhodněte se o umístění a zajistěte, aby o něm věděly všechny zúčastněné strany. Díky tomu bude federace modelů z různých oborů mnohem jednodušší, pokud bude konzistentní od prvního dne. BIM je proces spolupráce. Abyste získali maximální užitek z hlediska úspory času a nákladů, stejně jako u jakékoli jiné budovy je důležité začít na pevných základech.

Věci, které děláme, aby se BIM model snadno používal: